Ride Results

Wagin (11-10-2008)
Ride distance: 80.0 km

Outcomes - Wagin (11-10-2008)
Division No. of Entries Retired / DNE Completed Withdrawn Ineligible V/O Percentage Completed
HW 7 - 3 1 - 3 42.86%
MW 17 - 14 1 - 2 82.35%
LW 11 - 8 - - 3 72.73%
JN 2 - 0 - - 2 0.00%
Totals 37 - 25 2 - 10 67.57%
Results - Wagin (11-10-2008)
No. Rider Horse Place Time Leg Speeds Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
40 Craig Hugall Flametree Sunrise 1 (BC) 5:09:00 20.3, 12.5 15.53 25, 48, 41 (Avg:44)
42 Stephen Lilly Kindred Masquerade 2 6:47:00 15.3, 9.5 11.79 36, 48, 56 (Avg:52)
36 Mike Gill West Coast Haifa 3 8:50:00 10.2, 8.1 9.06 38, 44, 48 (Avg:46)
14 Liz Cullam Thowra Park Cadellac Withdrawn L1 0:00:00 - - 34, 49 (Avg:49)
27 Richard Jeggo Maralinga Fanfare Lame L1 0:00:00 15.6 - 34, 50 (Avg:50)
2 Deb Jewell Balgownie Berk Lame L1 0:00:00 15.5 - 36, 43 (Avg:43)
29 Otto Van Kampen Murrianda Shaquita Lame L1 0:00:00 19.6 - 31, 41 (Avg:41)
Middleweight
33 Frances Overheu Poseidon Moon 1 (BC) 4:40:00 20.6, 14.6 17.14 33, 44, 42 (Avg:43)
4 Harry O'Brien Big Joe 2 5:13:00 14.5, 16.2 15.34 37, 46, 47 (Avg:46)
34 Joanne Zielono Eleazar Samuel 2 5:13:00 17.5, 13.6 15.34 40, 46, 45 (Avg:45)
45 Sara Thompson Yaldon Gwai Sadiiq 4 5:37:00 18.0, 11.7 14.24 36, 41, 44 (Avg:42)
8 Natasha Ellery Sundale Neptune 5 5:44:00 15.0, 12.9 13.95 35, 47, 54 (Avg:50)
32 Christopher Haddon Robmurty Ronan 6 5:50:00 17.5, 11.2 13.71 40, 46, 56 (Avg:51)
18 Lyn Lucas Eleazar Logic 7 6:14:00 14.5, 11.4 12.83 34, 47, 56 (Avg:51)
19 Cassie Mulcahy Tanderra Saphire 8 6:35:00 12.0, 12.2 12.15 41, 41, 51 (Avg:46)
24 Jamie Linthorne Tazsh Kamil Lea 9 7:00:00 11.5, 11.3 11.43 41, 43, 44 (Avg:43)
38 Tania Foster Shintaar 10 7:01:00 11.4, 11.3 11.40 34, 38, 44 (Avg:41)
7 Anna Jermolajew Peoria Zyrana 11 7:08:00 11.6, 10.8 11.21 30, 42, 43 (Avg:42)
5 Kirsty Moody Ruby Park Ormolu 12 7:10:00 11.9, 10.4 11.16 40, 42, 42 (Avg:42)
35 Stephen French Shangrala Strut Your Stuff 13 7:11:00 11.9, 10.4 11.14 42, 45, 56 (Avg:50)
11 Bernie Morris Maralinga Ellusive Bey 14 7:27:00 11.5, 9.9 10.74 39, 48, 46 (Avg:47)
13 Sarah Dumbrell Waterford Stud's Zoom Lame L1 0:00:00 20.6 - 36, 49 (Avg:49)
15 Corey Lunt Assiff Lame L1 0:00:00 20.5 - 37, 53 (Avg:53)
3 Simon Slemint Wealdbarns Flame Withdrawn L1 0:00:00 - - 38, 47 (Avg:47)
Lightweight
10 Amanda Arkell AJ 1 4:56:00 20.8, 13.2 16.22 34, 44, 46 (Avg:45)
9 Sue House Noran Camryy 1 (BC) 4:56:00 20.8, 13.2 16.22 39, 40, 43 (Avg:41)
1 Cathy Paton Denmark Zamaan 3 5:34:00 15.4, 13.4 14.37 34, 45, 51 (Avg:48)
37 Kerryn Willing Jemeela Park Alira 4 5:37:00 15.3, 13.2 14.24 40, 46, 50 (Avg:48)
44 Amanda Rayner Wongamine 5 6:14:00 14.5, 11.4 12.83 39, 39, 38 (Avg:38)
25 Lyn Summerfield Orchid Park Silver Mecca 6 7:00:00 11.5, 11.3 11.43 36, 40, 40 (Avg:40)
6 Tanja Hanisch Montana Blue Velvet 7 7:08:00 11.6, 10.8 11.21 36, 51, 50 (Avg:50)
12 Noels Cochrane Orchid Park Delilah 8 7:27:00 11.5, 9.9 10.74 44, 46, 49 (Avg:47)
28 Lynn Rodgers Hayla Shayla Metabolics non-invasive L2 0:00:00 16.1, 16.7 - 32, 46, 52 (Avg:49)
26 Anita Fortsch Yzner Viva Lame L1 0:00:00 9.7 - 40, 52 (Avg:52)
43 Rona Grant Bo Lame L1 0:00:00 12.9 - 40, 47 (Avg:47)
Junior
41 Jacinta Thomas Golden Treasure Lame L2 0:00:00 20.3, 12.1 - 37, 49, 52 (Avg:50)
30 Astrid Van Kampen El Sherran Ricadonna Lame L1 0:00:00 19.6 - 38, 41 (Avg:41)