Ride Results

Wedgecarrup (28-04-2001)
Ride distance: 160.0 km Elevator

Outcomes - Wedgecarrup (28-04-2001)
Division No. of Entries Retired / DNE Completed Withdrawn Ineligible V/O Percentage Completed
HW 6 2 0 - - 4 33.33%
MW 12 4 5 - - 3 75.00%
LW 14 6 4 - - 4 71.43%
JN 1 - 0 - - 1 0.00%
Totals 33 12 9 - - 12 63.64%
Results - Wedgecarrup (28-04-2001)
No. Rider Horse Place Time Leg Speeds Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
11 Ross McCamish Paradise Valley Perfection Retired/DNE L3 9:58:00 16.9, 11.8, 9.4 12.04 37, 44, 44, 60 (Avg:49)
28 Keith Davenport Balgownie Berk Retired/DNE L3 10:35:00 14.3, 10.3, 10.1 11.34 36, 44, 48, 55 (Avg:49)
26 Damian Lowry Ted Lame L4 0:00:00 11.1, 10.7, 7.7, 5.9 - 38, 43, 52, 52, 49 (Avg:49)
32 Datuk Abu Ghani Rashid Rowallan Kassidy Metabolics L3 0:00:00 10.5, 9.8, 8.7 - 31, 48, 46, 54 (Avg:49)
34 Peter Toft Formosa Park Talent Metabolics L2 0:00:00 10.5, 9.8 - 34, 49, 45 (Avg:47)
24 David Riches Marbling Naida Lame L1 0:00:00 11.1 - 35, 40 (Avg:40)
Middleweight
27 Ellen Bissaker Royal Gypsy 1 14:13:00 13.0, 11.8, 11.5, 9.2 11.25 33, 39, 42, 42, 47 (Avg:42)
21 Glenn Dix El Sherran Myushland Madan 2 15:40:00 13.8, 9.8, 10.9, 7.8 10.21 37, 44, 41, 46, 59 (Avg:47)
4 Linda Yearbury Fine Style 3 (BC) 15:42:00 15.2, 9.8, 9.5, 8.2 10.19 32, 40, 37, 43, 44 (Avg:41)
23 Robyn Snell Red Flare 4 (BC) 17:58:00 13.3, 10.1, 7.9, 6.6 8.91 32, 33, 38, 41, 46 (Avg:39)
19 Graham Bucknell Noran Trexler 5 19:13:00 11.9, 10.7, 7.3, 5.9 8.33 29, 39, 46, 55, 45 (Avg:46)
9 Jenny McCamish Maramanup Pride of Marcus Retired/DNE L3 9:58:00 16.9, 11.8, 9.4 12.04 32, 37, 42, 44 (Avg:41)
16 Ady McIntosh Ruby Park Eastwick Retired/DNE L3 11:55:00 11.3, 10.3, 8.8 10.07 32, 40, 46, 40 (Avg:42)
15 Frances Overheu Rumpole Retired/DNE L3 12:05:00 14.2, 9.9, 7.6 9.93 32, 44, 40, 37 (Avg:40)
7 Keith Andrews Yaldon Amat Retired/DNE L2 6:58:00 13.6, 9.9 11.48 37, 43, 50 (Avg:46)
18 Russell Bowkett Xanadu Chiefy Heart Rate L3 0:00:00 11.9, 9.9, 8.7 - 36, 46, 55, 62 (Avg:54)
36 Anton Reid Gardi Gall or injury L2 0:00:00 16.5, 14.5 - 41, 41, 41 (Avg:41)
3 Anita Lunt Assiff Lame L1 0:00:00 13.0 - 40, 46 (Avg:46)
Lightweight
14 Linda Blanchard Maralinga Omega 1 11:05:00 17.3, 14.9, 16.7, 10.7 14.44 42, 49, 48, 58, 50 (Avg:51)
20 Linda Dix Ebony Rose 2 15:40:00 13.0, 10.3, 10.9, 7.8 10.21 32, 41, 41, 47, 49 (Avg:44)
1 Faye Crockford Shaylen Park Assassin 3 17:58:00 15.9, 9.4, 7.6, 6.6 8.91 41, 51, 56, 53, 58 (Avg:54)
25 Lorraine Riches Kalkadoon Sharjah 4 19:13:00 11.1, 10.7, 7.7, 5.9 8.33 39, 38, 40, 43, 48 (Avg:42)
2 Megan Yearbury September Rayne Retired/DNE L3 10:52:00 15.2, 9.8, 9.5 11.04 33, 38, 38, 47 (Avg:41)
35 Diana McGirr Marbling Miranda Retired/DNE L3 11:00:00 13.8, 10.3, 9.4 10.91 44, 41, 42, 46 (Avg:43)
17 Amanda Rayner Ruby Park Clewyyd Retired/DNE L3 11:55:00 11.3, 10.3, 8.8 10.07 29, 32, 39, 39 (Avg:36)
30 Brenda Blucher Syrashar Retired/DNE L3 12:05:00 14.2, 9.9, 7.6 9.93 34, 40, 46, 50 (Avg:45)
37 Kerryn Willing Jemeela Park Alira Retired/DNE L2 6:38:00 14.3, 10.3 12.06 38, 43, 50 (Avg:46)
6 Jan Andrews Glenrenley Rainbow Retired/DNE L2 6:58:00 13.6, 9.9 11.48 35, 41, 46 (Avg:43)
8 June Shaw Melara Najma Lame L3 0:00:00 16.6, 12.0, 10.3 - 35, 52, 42, 59 (Avg:51)
29 Linda Moss Veronica Lea Lame L2 0:00:00 13.8, 9.8 - 32, 42, 41 (Avg:41)
10 Jessie Smith Kaisi Shade Lame L2 0:00:00 11.1, 10.7 - 33, 40, 42 (Avg:41)
5 Heike Fox Yaldon Shagar Lame L1 0:00:00 16.6 - 30, 37 (Avg:37)
Junior
22 Erin Willmott Starchi Lame L3 0:00:00 11.9, 10.3, 14.6 - 47, 41, 53, 47 (Avg:47)