Welcome to AERASpace
AERA Home Page
AERAOnline
Toggle navigation
AeraSpace
Rides
Recent Rides
All Rides
Nominations
Annual Results
Points & Distance
100% Completions
One Horse / One Rider
National Intermediate Ride Pointscore
Calendar
Tom Quilty Results
Tom Quilty Results
Tom Quilty Winners
Pat Slater Cup Winners
Best Conditioned Winners
Newbridge Trophy Winners
Shareym Trophy Winners
Historical Results
Rider History
Horse History
Decade Teams
Progeny
Management
Entry Statistics
Vetting Statistics
Contacts
Administration
Admin Logon
AERA Home Page
AERAOnline
Ride Results
Goolwa (11-11-2001)
Ride distance: 80.0 km
Outcomes - Goolwa (11-11-2001)
Division
No. of Entries
Retired / DNE
Completed
Withdrawn
Ineligible
V/O
Percentage Completed
HW
3
-
3
-
-
-
100.00%
MW
15
-
13
-
-
2
86.67%
LW
5
-
3
-
-
2
60.00%
JN
2
-
2
-
-
-
100.00%
Totals
25
-
21
-
-
4
84.00%
Results - Goolwa (11-11-2001)
No.
Rider
Horse
Place
Time
Leg Speeds
Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
17
Denis Sugars
Avondale Colchester
1
5:10:00
17.3, 14.3, 13.4
15.48
35, 48, 54, 46 (Avg:49)
20
Heinz Sternberg
Donner
2
6:59:00
13.4, 9.6, 10.4
11.46
35, 57, 47, 50 (Avg:51)
13
Dorte Colja
Karumba Quartz
3
7:18:00
12.1, 9.9, 9.9
10.96
44, 50, 51, 49 (Avg:50)
Middleweight
21
Roslyn Day
Aloha Juror
1
4:31:00
18.1, 17.0, 17.5
17.71
36, 52, 60, 58 (Avg:56)
5
Maggi Winn
Brodwinn Ellen (exp AE)
1
(BC)
4:31:00
19.0, 16.0, 17.2
17.71
30, 58, 58, 51 (Avg:55)
18
Kate Tragar
Im Not Shy (Lady)
3
5:10:00
17.9, 13.9, 13.2
15.48
34, 56, 55, 49 (Avg:53)
15
Tania Drever
Murrawonda Jatahn
4
6:33:00
13.8, 10.6, 11.2
12.21
33, 56, 54, 50 (Avg:53)
16
Tracy Brandon
Odyssey Chairo
5
6:35:00
12.9, 11.4, 11.5
12.15
31, 53, 51, 51 (Avg:51)
14
Denise Young
Talquah Alarm (Loki)
6
6:49:00
12.4, 11.2, 10.8
11.74
41, 56, 48, 52 (Avg:52)
25
Bob Masters
Yabba Long Tan Blurr
7
6:55:00
12.1, 11.4, 10.5
11.57
35, 46, 48, 45 (Avg:46)
12
Geoff Grummitt
Ebental Amunet
8
7:00:00
13.8, 9.0, 10.7
11.43
36, 52, 48, 47 (Avg:49)
7
Bob Gurr
Jahahn Enyah
9
7:44:00
11.1, 9.5, 9.8
10.34
41, 45, 44, 48 (Avg:45)
23
Heather Guthrie
Mizpah
9
7:44:00
11.2, 9.3, 9.8
10.34
36, 46, 43, 43 (Avg:44)
3
Daniele O'Loughlin
Pravado
11
7:46:00
11.1, 9.9, 9.0
10.30
40, 58, 54, 51 (Avg:54)
1
Chris McCall
Nazmir Spellbound
12
7:51:00
11.7, 9.1, 8.8
10.19
36, 47, 48, 50 (Avg:48)
10
Ian White
Arden Park Izmarli
13
8:04:00
11.5, 8.4, 9.0
9.92
42, 47, 50, 52 (Avg:49)
9
Jess Shillabeer
Argo
Lame L2
7:46:00
9.0, 6.8
8.11
40, 49, 52 (Avg:50)
22
Sandra Isenmann
Inman Park Nevation
Lame L1
3:30:00
11.4
11.43
38, 40 (Avg:40)
Lightweight
4
Cathy Griffen
Chip Chase Knight
1
(BC)
4:22:00
20.1, 15.8, 18.2
18.32
30, 49, 50, 48 (Avg:49)
24
Layla Archer
Veloce Orlando
2
7:19:00
12.2, 9.6, 10.1
10.93
35, 49, 50, 47 (Avg:48)
8
Amily Le
El Khar
3
7:46:00
11.6, 9.3, 9.1
10.30
47, 49, 48, 49 (Avg:48)
11
Trish Reeves
Inman Park Gai Bolero
Lame L1
1:28:00
27.2
27.27
33, 49 (Avg:49)
6
Bronwyn Mudge
Regis
Lame L1
3:18:00
12.1
12.12
36, 42 (Avg:42)
Junior
2
Courtney Schloss
Allinga Lord Fenton
1
(BC)
4:54:00
17.9, 14.0, 16.4
16.33
32, 54, 54, 48 (Avg:52)
19
Travis White
Amy
2
8:04:00
11.5, 8.4, 9.0
9.92
44, 52, 49, 47 (Avg:49)