Welcome to AERASpace
AERA Home Page
AERAOnline
Toggle navigation
AeraSpace
Rides
Recent Rides
All Rides
Nominations
Annual Results
Points & Distance
100% Completions
One Horse / One Rider
National Intermediate Ride Pointscore
Calendar
Tom Quilty Results
Tom Quilty Results
Tom Quilty Winners
Pat Slater Cup Winners
Best Conditioned Winners
Newbridge Trophy Winners
Shareym Trophy Winners
Historical Results
Rider History
Horse History
Decade Teams
Progeny
Management
Entry Statistics
Vetting Statistics
Contacts
Administration
Admin Logon
AERA Home Page
AERAOnline
Ride Results
Booborowie Elevator (22-09-2002)
Ride distance: 120.0 km Elevator
Outcomes - Booborowie Elevator (22-09-2002)
Division
No. of Entries
Retired / DNE
Completed
Withdrawn
Ineligible
V/O
Percentage Completed
HW
5
4
0
-
-
1
80.00%
MW
11
8
0
-
-
3
72.73%
LW
5
3
0
-
-
2
60.00%
JN
3
2
0
1
-
-
66.67%
Totals
24
17
-
1
-
6
70.83%
Results - Booborowie Elevator (22-09-2002)
No.
Rider
Horse
Place
Time
Leg Speeds
Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
17
Denis Sugars
Yagoona Ben Buckenara
Lame L4
14:08:00
10.8, 7.8, 7.9, 6.9
8.49
59, 59, 58, 52, 52 (Avg:55)
4
Michael Heffernan
Syeda Nicholia
Retired/DNE L2
8:37:00
11.1, 7.9
9.28
38, 48, 53 (Avg:50)
12
Andrew White
Fairview Esplendor
Retired/DNE L2
9:36:00
8.8, 7.8
8.33
37, 44, 48 (Avg:46)
19
Heinz Sternberg
Donner
Retired/DNE L2
9:47:00
8.7, 7.6
8.18
32, 47, 48 (Avg:47)
8
Bronya Kennedy
Murrawonda Sigourney
Retired/DNE L2
10:25:00
8.4, 7.0
7.68
36, 48, 49 (Avg:48)
Middleweight
10
Jil Bourton
Glentana Khala
Lame L4
14:07:00
11.3, 8.1, 8.6, 5.9
8.50
44, 43, 50, 50, 46 (Avg:47)
9
Denise Young
Talquah Alarm (Loki)
Retired/DNE L3
8:44:00
14.1, 9.0, 13.4
11.45
35, 46, 51, 51 (Avg:49)
18
Tracey Parham
Wybalena Lodge Mahbub
Retired/DNE L3
9:22:00
11.4, 11.1, 8.8
10.68
36, 42, 53, 43 (Avg:46)
7
Julie White
Rivlyn Kiara
Lame L3
8:34:00
11.9, 10.1, 15.3
11.67
39, 52, 50, 50 (Avg:50)
14
Anne Simmons
Thorlindah Stock Broker
Retired/DNE L2
7:05:00
12.1, 10.5
11.29
44, 46, 48 (Avg:47)
2
Wayne Crawford
Just Albert
Retired/DNE L2
7:17:00
12.2, 9.9
10.98
38, 48, 53 (Avg:50)
23
Bob Masters
Yabba Long Tan Blurr
Retired/DNE L2
7:21:00
11.9, 9.9
10.88
31, 46, 50 (Avg:48)
11
Tania Drever
Inman Park Nevation
Retired/DNE L2
7:50:00
11.4, 9.1
10.21
40, 48, 49 (Avg:48)
1
Chris McCall
Nazmir Spellbound
Retired/DNE L2
7:50:00
11.4, 9.1
10.21
36, 44, 46 (Avg:45)
5
Bob Gurr
Jahahn Enyah
Retired/DNE L2
9:47:00
8.6, 7.7
8.18
40, 44, 43 (Avg:43)
16
Tracy Brandon
Innovation
Lame L1
3:27:00
11.5
11.59
42, 46 (Avg:46)
Lightweight
20
Layla Archer
Veloce Orlando
Lame L4
14:07:00
11.3, 8.1, 8.6, 5.9
8.50
38, 43, 48, 47, 43 (Avg:45)
6
Amily Le
Chip Chase Knight
Retired/DNE L2
6:59:00
12.2, 10.7
11.46
36, 41, 45 (Avg:43)
3
Bronwyn Mudge
Regis
Retired/DNE L2
10:06:00
8.6, 7.2
7.92
36, 40, 43 (Avg:41)
22
Cheryl Bullock
Masafi Azali
Retired/DNE L2
10:25:00
11.4, 5.7
7.68
32, 50, 50 (Avg:50)
21
Karen Alderton
Arabesque Celia
Lame L1
3:30:00
11.4
11.43
37, 42 (Avg:42)
Junior
15
Stella Harbison
Karumba Quartz
Widthdrawn L3
8:20:00
-
12.00
35, 43, 49, 48 (Avg:46)
13
Laura Salisbury
Hot Stuff
Retired/DNE L2
7:21:00
12.4, 9.6
10.88
40, 48, 52 (Avg:50)
24
Jody Smith
Eve
Retired/DNE L2
8:32:00
11.1, 8.0
9.38
32, 48, 50 (Avg:49)